Genel Bilgiler

Günümüzde oldukça popüler olan Mekatronik; temel olarak Makina, Elektrik- Elektronik, Bilgisayar ve Kontrol teknolojilerinin bileşiminden oluşan disiplinler arası bir bölümdür.

Fakültemiz bünyesinde "Mekatronik Eğitimi Bölümü" olarak 2003-2004 öğretim yılında, 30 örgün öğretim kontenjanı ile öğretime başlamıştır. Bölüm, Mekatronik alanında ülkemizde kurulan ilklerden biri olma özelliğini taşır.

Bölümün amacı; Tasarım yapabilecek, ürün geliştirebilecek ve her düzeyde tasarım sürecini denetleyecek, ileri üretim teknikleri kullanarak çeşitli alanlara uygulayabilecek, sanayide istihdam edebilecek nitelikte insan gücünü, mekatronik eğitimi verebilecek teknik öğretmen yetiştirmektir. Üniversite - Sanayi işbirliği ile ülke ekonomisine ve endüstrisine katkıda bulunmaktır.

Bölümde en son teknolojik donanımlı, Bilgisayar Destekli Esnek İmalat Sistemi (CIM/FMS), Bilgisayar Destekli Çizim ve Tasarım (CAD, CAM), Hızlı Prototipleme, Gaz Altı Kaynak Robotu, Malzeme Analizi (SEM, X-Ray Difraktometre ve X-Ray spektrofotometre), Pnömatik, Elektro-pnömatik, Hidrolik, Elektro-hidrolik, Proses Kontrol, Elektrik - Elektronik, Veri İşleme, Akustik ve Titreşim, Otomotiv Mekatroniği laboratuvarları bulunmaktadır.

Mekatronik Eğitimi Bölümünün sahip olduğu laboratuvarlar özellikle Üniversite - sanayi işbirliği kapsamında değerlendirilebilecek niteliktedir.


Bu sayfa Mekatronik Eğitimi tarafından en son 10.02.2013 00:21:19 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM